CZERNIK
 

Bokinka Królewska

Opis:
Powstanie nazwy Bokinka związane jest według mieszkańców z legendą według której : „ Dawno temu przyjechał w te strony król wraz z dworem na polowanie. Zwierza było w bród, szumiały tutaj przecież nieprzebyte puszcze, poprzetykane nielicznymi osiedlami ludzkimi. Orszak rozłożył się obozem na niewielkiej polanie, wokół której stało kilka chałup. Mieszkańcy wioski służyć mieli za przewodników i naganiaczy, wiedzieli gdzie szukać zwierza. Wieczorem rozłożono obóz, nazajutrz miało odbyć się polowanie. Król wyruszył z myśliwymi skoro świt, w puszczy panowała cisza, wszystko spowite było gęstym tumanem mgły. Nagle król dostrzegł między drzewami pięknego jelenia, ostrożnie napiął łuk, wycelował i już miał wypuścić strzałę, gdy nadbiegł jeden z kmieci, krzycząc : - Panie, nie strzelaj bo Kinga! Władca opuścił łuk, wśród drzew zamajaczyła postać dziewczyny, to była Kinga, jego córka. Król nagrodził mieszkańców osady, która na pamiątkę nazwana została „Bokinga”.
Na przestrzeni dziejów wieś nazywała się Wola Bokinna, Wólka Bokinna, Bokinka, Bokinka Tatarska, obecnie nosi nazwę Bokinki Królewskiej. Nazwa „Królewska” pochodzi od przynależności wsi, przez kilka wieków była własnością królewską.

Udokumentowane wzmianki o osadzie sięgają połowy XVI wieku. W XVIII wieku wieś należała do tatarskiej rodziny Bielaków. Wieś Bokinka Królewska, jeszcze w I poł XX w. nazywana była Bokinką Tatarską. Obok katolików Bokinkę zamieszkiwali też unici. W czasie prześladowań wyznawów tego obrządku we wsi działał zorganizowany przez Eliasza Niedźwiedzia (jest w moim rodowodzie) Komitet Obrony Byłych Unitów. W 1926 roku z incjatywy Niedźwiedzia powstał Związek Strzelecki.


<< wstecz
AdministracjaUtwórz nowe kontoPomoc (pdf)RegulaminNaruszenie prawaNasza Genealogia • © PL-SOFT Sp. z o.o.

Data ostatniej modyfikacji: 26-02-2018 13:39, liczba odwiedzin : 28979