CZERNIK
 

Huszcza

Opis:
Huszcza jest dawnym zaściankiem szlacheckim założonym w czasach króla Zygmunta Augusta. Zasiedlała go dumna szlachta mazurska.
Lustracja królewska z 1566 roku wykazała, że w Huszczy pierwsi osadnicy nosili następujące nazwiska: Bielecki, Brodacki, Czarnacki, Czarnecki, Dołęgowski, Głowacki, Jarocki, Jeruzalski, Kowieski, Kobyliński, Izdebski, Łojewski, Laskowski, Przesmycki, Rudzki, Tarkowski i Żółkowski. W 1570 notowany tu młyn.
Podczas powstania styczniowego miejscowa ludność wzięła czynny udział w walkach. Miejscowość pojawia się w sienkiewiczowskiej trylogii, w tomie "Ogniem i mieczem", w opowieści Rzędziana.

Pierwsza parafia rzymskokatolicka powstała ok. 1565 r., kiedy to wzniesiono we wsi kościół drewniany. Gdy w 1645 r. został spalony przez wycofujące się wojska rosyjskie lub oddziały Rakoczego, drugi, również drewniany, kościół ufundował w 1659 r. król Jan Kazimierz. Ale i ten obiekt spłonął w tajemniczych okolicznościach po 111 latach. Trzeci kościół zbudował w 1772 r. ks. Franciszek Brodzicki. Drewniana świątynia przetrwała do 1915 r. Zniszczyły ją wycofujące się wojska rosyjskie. Z monografii parafii wynika, że przez 34 lata społeczność Huszczy nie miała własnego kościoła. Nabożeństwa odprawiane były w drewnianej kaplicy cmentarnej wzniesionej w 1856 r. przez wspomnianego ks. proboszcza Nawrockiego. Kaplica była solidnie wykonana, skoro przetrwała 128 lat. Spłonęła dopiero w kwietniu 1994 r.

Starania o budowę kościoła murowanego podjął przed wybuchem II wojny światowej ks. Piotr Zarych. Udało mu się uzyskać projekt i zgromadzić część materiałów. Wszedł jednak w konflikt z komitetem budowy i dlatego został odwołany w 1947 r. Jego miejsce zajął ks. Stanisław Ławicki, który dokończył budowę i pokrył dach blachą ocynkowaną. Świątynia w Huszczy została konsekrowana 28 września 1949 r. przez ks. biskupa Ignacego Świrskiego i służy parafianom do dziś. Współcześni mieszkańcy nie wiedzieli zapewne, jakie tajemnice kryje kościelna wieża. Otóż niedawno w tym kościele odnaleziono i doprowadzono do ponownego użytku dwa mosiężne dzwony. Wisiały nieme na wieży kościelnej co najmniej 40 lat. Staraniem proboszcza ks. Marka Żaka niebawem zaczną służyć ponownie.


<< wstecz
AdministracjaUtwórz nowe kontoPomoc (pdf)RegulaminNaruszenie prawaNasza Genealogia • © PL-SOFT Sp. z o.o.

Data ostatniej modyfikacji: 26-02-2018 13:39, liczba odwiedzin : 28979